Keystone logo
University of Agriculture in Krakow

University of Agriculture in Krakow

University of Agriculture in Krakow

Úvod

University of Agriculture in Krakow čerpá své zkušenosti z intelektuálního dědictví a tradice Jagellonské univerzity. Na této univerzitě se od roku 1890 rozvíjely agronomické a lesnické vědy a mladí lidé byli vzděláváni se zvláštním zřetelem na jejich vlasteneckou výchovu. Od okamžiku, kdy bylo na Jagellonské univerzitě založeno studium agronomie, se zemědělství trvale vyučovalo na univerzitní úrovni. Během celé historie těchto studií se následující generace profesorů řídily společným vůdčím principem, tj. Výchovou mladých lidí k úctě k občanským svobodám a etickým pravidlům. Za takový přístup se akademičtí pracovníci často potýkali s represivními opatřeními a někteří byli dokonce zbaveni práva učit.

Dnes, po padesáti letech fungování univerzity jako nezávislé instituce, stále uznáváme nezávislost myšlenek a postojů i ochranu obecně přijímaných akademických pravidel a hodnot jako své priority. D

Hlavním cílem University of Agriculture in Krakow jako instituce vysokoškolského vzdělávání je vzdělávání odborníků, kteří by našli uplatnění v široce chápaném potravinářském a lesním hospodářství a specialisté na ochranu životního prostředí. Univerzita si klade za cíl připravit odborníky schopné reagovat na výzvy současného udržitelného rozvoje na základě ekologických pravidel řízení a využívání zdrojů Země.

Předvídání budoucích trendů ekonomického rozvoje poskytuje univerzita moderní znalosti a dovednosti v zemědělských vědách, lesnictví, biologických a ekonomických vědách a strojírenství. Od absolventa zemědělské univerzity se nyní očekávají socioekonomické změny, ke kterým došlo v Polsku, což způsobilo nový typ kvalifikace. Místo profesionála připraveného dohlížet na výrobní procesy v zemědělství je vyžadován specialista schopný spojit své technologické znalosti s poradenskými dovednostmi a náležitými ekonomickými znalostmi. Absolvent Vysoké školy zemědělské, který je velmi zdatný ve svých znalostních a komunikačních dovednostech, by měl být řádně připraven na práci v oblastech široce chápaných služeb pro zemědělství. Rostoucí počet specialistů v zemích EU má takový profil odborné kvalifikace. Je to dáno tím, že kromě výroby potravin se stává nejdůležitější také její kvalita, kontrola a prodej. V této oblasti hrají zásadní roli poradenské služby na různých úrovních.

Vzhledem k takto definovanému profilu absolventů univerzita neustále upravuje a aktualizuje své osnovy a současně rozšiřuje rozsah biologických předmětů a humanitních věd. Jádrem těchto změn by měly být programy konstruované tak, aby studentům umožňovaly nejen výuku, ale i stimulaci kreativního myšlení. Šancí k dosažení tohoto cíle může být diverzifikace studijních programů. Vyžaduje však nový pohled na roli akademického učitele, který by se měl stát moderátorem a vést ve vyučovacím procesu pomocí moderních výukových metod.

S cílem poskytnout absolventům dovednosti, které by splňovaly očekávání a potřeby budoucích trhů práce, jsou informační technologie implementovány jako součást učebních plánů ve všech studijních oborech. Stáže realizované mimo naši univerzitu i v jejích experimentálních jednotkách také mění svůj charakter s ohledem na zavedené úpravy. Všichni akademičtí pracovníci jsou povinni se snažit udržovat vysokou kvalitu výuky.

Výzkum je nedílnou součástí činnosti univerzity. Lze rozlišit dvě hlavní oblasti, tj. Výzkumné projekty realizované jako granty a programy Evropské unie, kde jsou cíle stanoveny autorem projektu nebo smluvní agenturou. Druhý zahrnuje projekty realizované jako zákonné činnosti. Tyto projekty by měly být striktně spojeny s široce chápaným didaktickým procesem a měly by ho podporovat. Účast v rozsáhlých i mezinárodních výzkumných programech a přijímání informačních technologií na podporu rozvoje zemědělství by měla zvýšit význam a posílit univerzitní identitu v Polsku i v zahraničí.

Naše univerzita by se měla rozvíjet mnoha směry prostřednictvím:

  • přizpůsobení tradičních studijních oborů budoucím potřebám zemědělství a přírodního prostředí prostřednictvím úprav současných výukových programů tak, aby splňovaly očekávání mladé generace a odpovídaly sociálně-ekonomickým změnám v Polsku a v EU;
  • hledání nových směrů výuky a výzkumu, které se mohou v budoucnu vyvinout;
  • zájem o dynamický rozvoj zaměstnanců schopných provádět výzkum na světové úrovni ve všech oborech zastoupených na univerzitě;
  • organizační změny umožňující úspěšné školení studentů, provádění výzkumných aktivit a současné správné využívání zdrojů univerzity.

Malopolský region má zvláštní agrární strukturu a regionální profil. Mělo by se to odrazit jak v didaktických, tak ve výzkumných činnostech univerzity, zejména v oblasti horské ekonomiky a agroturistiky, ekologického zemědělství a ochrany přírodního prostředí.

University of Agriculture in Krakow může pochlubit bohatou tradicí úzké spolupráce s univerzitami v Krakově a dalšími akademickými institucemi v Polsku i v zahraničí. Pokračování a posilování této spolupráce přidá a rozšíří naši nabídku vzdělávání a výzkumu, která bude sloužit k uspokojení budoucích sociálních a civilizačních potřeb.

Dne 11. dubna 2008 univerzita změnila svůj název na University of Agriculture in Krakow .

Krakow is an amazing city for street photography. Minolta Maxxum 7000 + Kodak Ektar film.
Ostap Senyuk / unsplash

Dějiny

První pokusy o výuku zemědělství jako univerzitního předmětu byly provedeny v Polsku na konci 18. století. V roce 1776 reverend Hugo Kołłątaj navrhl vytvoření předsednictva agronomie v rámci plánované reformy hlavní královské školy (Szkoła Głowna Koronna). Předseda zemědělství založený v roce 1806 existoval pouze tři roky. Následné četné snahy zaměřené na oživení zemědělských studií v Krakovské akademii se ukázaly jako zbytečné. Teprve v roce 1890 byla na Filozofické fakultě Jagellonské univerzity v Krakově vytvořena tříletá Agronomická studia, která se v roce 1923 změnila na zemědělskou fakultu Jagellonské univerzity v Krakově.

Druhá světová válka brzdila úspěšný rozvoj fakulty. Během nacistické okupace byly ve spiknutí prováděny zemědělské studie pod dohledem děkana Anatola Listowského. Po válce obnovila činnost fakulta, upravila její strukturu a nakonec byla v roce 1946 změněna na zemědělskou a lesnickou fakultu. O tři roky později, v roce 1949, byla na univerzitě zřízena samostatná lesnická fakulta, ale bohužel byl zápis studentů na tuto fakultu zastaven v roce 1953.

Zemědělská fakulta poskytla základ pro Vysokou školu zemědělskou v Krakově založenou v roce 1953 a hrála klíčovou roli ve vzdělávání studentů a výzkumných pracovníků, kteří významně přispěli k rozvoji univerzity a vytvoření dalších fakult v její struktuře.

V následujících letech byly zřízeny následující fakulty:

  • 1953 - Fakulta chovu zvířat (současnost: Fakulta živočišných věd)
  • 1955 - Fakulta meliorace (současnost: Fakulta environmentálního inženýrství a zeměměřičství)
  • 1963 - Lesnická fakulta (znovuotevření)
  • 1968 - Zahradnická fakulta
  • 1973 - Pobočková fakulta ekonomiky a zemědělského obratu v Rzeszowě (součástí univerzity v Rzeszowě v roce 2001)
  • 1977 - Fakulta technologie a energetiky v zemědělství (později: Fakulta zemědělské techniky, v současné době Fakulta výroby a energetiky)
  • 1994 - Fakulta potravinářských technologií
  • 2003 - Mezifakultní studium biotechnologií, v současné době: Biotechnologie - mezifakultní studia
  • 2008 - Krajinná architektura - mezifakultní program

V roce 1972 Vysoká škola zemědělství změnila svůj status na Vysokou školu zemědělskou a dekretem Rady ministrů ze dne 12.09.1978 byla pojmenována po Hugovi Kołłątajovi - předchůdci zemědělských věd v Polsku.

Dne 11. dubna 2008 se zemědělská univerzita (Akademia Rolnicza) změnila na University of Agriculture in Krakow (Uniwersytet Rolniczy) a je jedinou zemědělskou univerzitou v Polsku.

Aktuální vzdělávací nabídka zahrnuje 32 hlavních oborů se 65 specializacemi, na všechny typy studia je zapsáno přibližně 9 tisíc studentů. Univerzita nabízí také postgraduální programy pro držitele magisterských diplomů.

Místa

  • Kraków

    aleja Adama Mickiewicza,21, 31-120, Kraków

Otázky