Estonian Academy Of Music And Theatre

Úvod

Přečtěte si oficiální popis

Posláním Estonské akademie hudby a divadla je přispívat k rozvoji estonské společnosti orientované na lidi, k šíření tvůrčí mysli a k ​​uchování estonského jazyka a kultury prostřednictvím vzdělávání v oblasti hudby a divadla a podpora tvůrčí a výzkumné práce.

EAMT hodnotí zachování inherentních hodnot estonské národní kultury a udržování akademických tradic evropského hudebního a divadelního vzdělávání, přičemž je otevřen nejnovějším vývojům ve světě hudby a divadla.

EAMT je veřejná univerzita hudby a dramatu, která nabízí vysokoškolské vzdělání ve všech hlavních oborech hudby a divadla prostřednictvím bakalářských, magisterských a doktorských programů. Ačkoli s přibližně 700 studenty EAMT je nejmenší mezi šesti estonskými veřejnými vysokými školami a vysokoškolskými institucemi na vysoké škole, v mezinárodním měřítku je srovnatelné se středními hudebními a divadelními akademiemi.

Bakalářské programy zajišťují výcvik vokalistů a instrumentalistů, dirigentů, skladatelů, muzikologů, učitelů hudby a zvukových inženýrů. Magisterské programy nabízejí další vzdělávání a školení v oblasti komorní hudby, doprovodu, současné improvizace a kulturního managementu. Učební osnovy pro hudebníky se zaměřují na sólistu, soubor a orchestrální představení nebo operu; hudební teorie a historie, stejně jako další oblasti v humanitních oborech. Je také možné získat pedagogickou kvalifikaci.

Stručná historie Estonské akademie hudby a divadla

Stejně jako v jiných evropských zemích je hudební výchova v Estonsku historicky spojena s činností univerzit a církví. Již na konci 19. století existovalo několik soukromých hudebních škol poskytujících odborné vzdělání v různých nástrojích.

Rok 1919, kdy byly založeny dvě nezávislé instituce hudební výchovy v Tallinu a Tartu, je považován za počátek vyššího hudebního vzdělávání v Estonsku. Vysoká škola hudby Tartu se stala silnou institucí sekundárního hudebního vzdělávání, nyní známou jako Heino Eller Music School.

Tallinn Higher Music School, která je považována za předchůdce současného EAMT, byla založena hudebním oddělením společnosti "Estonsko", slavnostní zahájení 28. září 1919 v Estonské koncertní síni. Od 1919-1923 ředitelka školy byl Mihkel Lüdig.

V roce 1923 byla tato instituce přejmenována na Tallinnskou konzervatoř. V roce 1925 správci školy přijali nové nařízení a v souladu s těmito změnami zvolila fakultu profesorů: R. Böckeho, A. Kappa, J. Paulsene, P. Ramula a A. Topmana. Společně s A. a Th. Lemba a J. Tamm, kteří dříve obdrželi své profesury od St Petersburg konzervatoř, Tallinn konzervatoře se měl 8 profesory. Čísla by později zvýšit. Prvních deset studentů absolvovalo v roce 1925. Akademická úroveň konzervatoře může být považována za relativně vysokou, jelikož mnoho jejích studentů se účastnilo mezinárodních soutěží ve třicátých letech minulého století. Nejúspěšnější z nich byl Tiit Kuusik, který získal první cenu na mezinárodní zpěvní soutěži ve Vídni v roce 1938.

Původně soukromá instituce, konzervatoř se zrodila v roce 1935. V roce 1938 byla otevřena Státní dramatická škola.

Sovětská okupace, která začala v roce 1940, neopomenula vliv na konzervatoř. Cílem bylo, aby se hudební vzdělávací systém do souladu s platnými výhledem na Sovětském svazu. Kurikulární reorganizace následovala téměř okamžitě. Příkladem této změny bylo odstranění církevní hudby jako oblasti specializace; navíc začala výuka politicky orientovaných předmětů.

Po příchodu německých okupačních sil, Konzervatoř snažil obnovit své dřívější pedagogické činnosti. J. Aavik, který se vrátil do funkce ředitele, se snažil získat co nejvíce bývalých akademických instruktorů. Válečná realita však významně brzdí studijní proces. Během náletu 09.03.1944, budova konzervatoře, stejně jako většina jeho zařízení, byl téměř kompletně zničen. V listopadu 1944, po další změně síly, konzervatoř byla znovu otevřena. Dům na 3 Kaarli Avenue byl vybrán, aby sloužil jako konzervatoř je dočasný domov. V roce 1950 se uskutečnilo plenární zasedání Ústředního výboru Stálé komise Estonska s ničivým výsledkem pro zaměstnance konzervatoře. Mnoho pozoruhodných lektorů bylo nuceno opustit z ideologických důvodů; tři z nich - A. Karindi, R. Päts a T. Vettik - byli zatčeni a posláni do pracovního tábora.

Konzervatoř tvůrčí prostředí začal vidět oživení v polovině roku 1950. Několik lektorů, kteří byli "dočasně nepřítomní", se mohli vrátit. V roce 1957 byla na Konzervatoři založena Dramatická fakulta, kde se stal Voldemar Panso jako první hlava. Divadelní fakulta byla otevřena v budově bývalého Toomkoolu v Toompea. Během sedmdesátých let byla třída varhan, která byla uzavřena v roce 1950, znovu otevřena. V roce 1971 byl obnoven program na přípravu učitelů hudby k práci v komplexním školním systému. Počet studentů navštěvujících konzervatoř výrazně zvýšil. Venno Laul, který byl jmenován farářem v roce 1982, opět s myšlenkou na vybudování nového školského zařízení. On pokračoval dohlížet na fázi návrhu projektu; vlastní stavební práce se stala zodpovědností příští rektora.

V roce 1989, těsně před 70. výročí školy, její původní název - "Tallinn konzervatoře" - byl obnoven. O čtyři roky později byla škola přejmenována na "Estonskou akademii hudby" (Eesti Muusikaakadeemia). Tato změna byla považována za nezbytnou, protože v Evropě se "konzervatoř" častěji týká instituce sekundární hudební výchovy.

V letech 1987-1993 probíhala rozsáhlá rekonstrukce a rekonstrukce v budově DEM, která umožnila fakultě začít používat celou dvojpodlažní budovu v Toompea. V roce 1995 byl Drama fakulta přejmenována na Divadlo Škola vyšší.

V roce 1992 byl zvolen rektorem prof. Peep Lassmann. Byla zavedena rozsáhlá reforma studijní struktury a škola přijala předmětový studijní systém. Byly zavedeny studijní studie umožňující studentům čtyřletého programu získat bakalářský titul. V roce 1993 byl přidán dvouletý magisterský studijní program. V roce 1996 byl zaveden čtyřletý doktorský studijní program v oboru muzikologie, zatímco v roce 2000 byly určeny konkrétní učební osnovy pro umělce a skladatele. V roce 2006 byl přidán nový program pro dramatické umění, který má kreativní důraz.

V roce 1999 byla Estonská akademie múzických umění nakonec udělena to, čeho čeká uplynulých 55 let - nová budova v centru Tallinnu. Jak nyní, je to jeden z nejlepších a nejmodernějších konzervatoře staveb na světě, a to zejména s ohledem na jeho funkčnost a technologických řešení.

V nové budově EAM je 7 500 metrů čtverečních užitné plochy jsou navrženy a vyrobeny speciálně pro vyšší hudební vzdělávací zařízení. K dispozici je 60 učeben, plus 14 zkušebny, kde třídy mohou konat. Zvláštní zmínka by měla být věnována malému komornímu sálu EAMT, který má 130-200 míst, třídu sborů v kombinaci s velkým hledištěm pro 77 studentů, konkurzní místnost pro 40 osob s novým barokním orgánem, operní studio, elektronickou hudební laboratoř a nahrávací studio, knihovnu s počítačovým zařízením a studentskou jídelnu. Budova splňuje nejvyšší akustické požadavky a může se pochlubit zvukotěsnými místnostmi s možností nastavení akustiky daného pokoje, a to přidáním nebo demontáží stěnových panelů.

Dnes je EAMT mezinárodně konkurenceschopným vzdělávacím a výzkumným zařízením. Většina estonských hudebníků se zapojila do EAMT buď prostřednictvím svých vlastních studií nebo prostřednictvím výuky. Mezi naše nejznámější absolventy patří skladatelé Arvo Pärt a Erkki-Sven Tüür, klavíristé Peep Lassmann a Kalle Randalu, stejně jako dirigenti Olari Elts, Tõnu Kaljuste, Eri Klas, Vello Pähn a Arvo Volmer. Většina herců a režisérů v estonských divadlech jsou také absolventy naší dramatu. Současné jméno akademie - Estonské akademie hudby a divadla - bylo přijato v roce 2005.

Místa

Tallinn

Adresa, 1. řádek
Estonian Academy Of Music And Theatre
Tatari 13,

10116 Tallinn, Kraj Harju, Estonsko