Přečtěte si oficiální popis

KRÁTKÁ HISTORIE FAKULTA VĚDY

Historie přírodovědecké fakulty probíhá souběžně s historií Univerzity v Leuvenu se čtyřmi důležitými obdobími:

  1. Stará univerzita (1425-1797)
  2. Univerzita (1817-1835)
  3. Katolická univerzita (1835-1968)
  4. Autonomní holandština-mluvící katolická univerzita (od roku 1968)

STARÉ UNIVERZITA (1425-1797)

V roce 1425 povolal Pope Martinusovi V povolení založit generála v Leuvenu se čtyřmi fakultami: Artes, Canon Law, Civil Law a Medicine. V roce 1432 byla přidána teologická fakulta, která dělá studium všeobecných středověkých konceptů jako plnohodnotnou univerzitu. Od samého počátku byla vědecká výchova důležitou součástí Univerzity v Leuvenu: přírodní vědy byly studovány jak v Artesově, tak v lékařské fakultě.

Artesova fakulta byla předchůdcem současné Fakulty umění a věd. Studenti byli původně vyškoleni v sedmi "liberálních uměních", rozdělených do trivium (gramatické-literární vzdělávání) a quadrivium (matematika, hudba a astronomie). Toto vzdělávání se brzy změnilo na trojnásobné vzdělávání v oblasti logiky, fyziky a metafyziky. Mistrovský diplom v Artesu umožnil přístup k vyšším fakultám (teologie, právo a lékařství).

V počátcích staré univerzity zůstal v Leuvenu řada významných vědců. Gemma Frisius (na snímku) byl matematik, kosmograf a lékař s mezinárodní slávou. Frisius představil topografickou triangulaci a tak položil pevný matematický základ v kartografii. Gerard Mercator, otec moderní geografie, byl žákem Frisia. Rembert Dodoens a Carolus Clusius, zakladatelé empirické botaniky, také studovali v Leuvenu. Další průkopník moderní medicíny, Andreas Vesalius, získal v Leuvenu své základní vědecké vzdělání.

Po rozkvětu 16. století se přírodovědné vzdělávání dostalo do krize. Přestože fakulta rychle začlenila vědecké inovace do svého programu, zůstala s ohledem na Newtonovu fyziku dlouho zamračená. Až do 18. století byly nyní zastaralé struktury fakulty přizpůsobeny vědeckým standardům osvícenství. V roce 1780 bylo vzdělávání v Leuvenu opět standardní a dokonce i původní výzkum. Jan Pieter Minckelers objevil hořlavý plyn, vytěžený z uhlí, který osvětloval jeho hlediště. Ale politická situace učinila trvalý nový kvet nemožný. Po připojování jižního Nizozemska k Francii byla stará univerzita zrušena 25. října 1797.

KATOLICKÁ UNIVERZITA (1835-1968)

V průběhu 19. století postupně získává přírodovědecká fakulta nové místo ve vysokoškolském vzdělávání. Přírodní vědy už nejsou jen přípravou na lékařské studium. V roce 1869 bylo k dispozici šest stupňů doktorátů: matematika, fyzika, chemie, geologie, mineralogie, botanika a zoologie. V roce 1900 je geografie a v roce 1919 čisté a aplikované chemické vědy.

Zvláštní školy pro inženýry, založené v roce 1864 v rámci fakulty z podnětu řady katolických průmyslníků, získaly statut autonomní fakulty v roce 1961. Institut pro agronomii založený jako nezávislá institutka v roce 1878 byl také spojen s Fakulta přírodních věd od roku 1892.

Původní výzkum je od 19. do explicitního úkolu univerzitního století. Paleontolog a zoolog Pierre-Joseph Van Beneden byl vášnivý vědec, který publikoval studie o mořské biologii a parazitických červů. Van Beneden také významně přispěl k rozvoji Muzea zoologie. Chemik Louis Henry otevřel své laboratoře pro chemii v roce 1863 a pod jeho impulsem se stal součástí praktického a osobního výzkumu. Henry sám prováděl výzkum v organické chemii. Jean-Baptiste Carnoy založil laboratoř cytologie a také zahájil praktický kurz mikroskopie. Jeho nástupce Frans Alfons Janssens je objevitelem průjezdu během meiózy. Geolog Charles-Louis de la Vallée-Poussin studoval mimo jiné geomorfologii údolí Meuse, jeho syn Charles-Jean de La Vallée Poussin provedl původní výzkum matematiky, zejména v oblasti integrálního a diferenciálního počtu a primárních čísel . Jeho Cours d'Analysis Infinitésimale (původně publikovaný v letech 1903 a 1906) je stále používán; poslední výtisk se uskutečnil v roce 2003. De la Vallée-Poussin byl také propagátorem jednoho z nejvýznamnějších přírodovědců na univerzitě v Leuvenu: kosmolog Georges Lemaître, zakladatel teorie velkého třesku.

AUTONOMNÍ HOLANDSKÁ KATOLOGICKÁ UNIVERZITA (OD ROKU 1968)

Od roku 1968 bylo francouzsky mluvící oddělení univerzity v Leuvenu převeleno do Louvain-la-Neuve. Přírodovědecká fakulta se postupně přestěhovala do nového areálu v Heverlee, kde se nyní nacházejí všechny oddělení s výjimkou části biologického oddělení. Od 80. let se program rozšiřuje o program informatiky, nejprve o vědecký a právnický stupeň od roku 1992.

V současné době studuje přibližně 2 400 studentů v jednom z osmi bakalářských programů a dvanácti holandštině a devět anglických učitelských magisterských programů na Přírodovědecké fakultě. Kromě toho se fakulta účastní deseti magisterských programů, které jsou organizovány ve spolupráci s dalšími fakultami.

Děkuji profesorům G. Vanpaemelovi a E. Lambertsovi

PŘIŠTĚTE NA KU LEUVEN

Vítejte v Katholieke Universiteit Leuven, jedné z nejstarších univerzit v Evropě. Nabízíme vysoce kvalitní vzdělání založené na špičkovém mezinárodním vědeckém výzkumu a vynikajícím širokému spektru studentských zařízení. Leuven je malebné historické městečko, které je živoucím životem a žije studentův rytmus.

Nachází se v Belgii, v srdci západní Evropy, KU Leuven je centrum učení už téměř šest století. Dnes je největší belgická univerzita a byla založena v roce 1425 jednou z nejstarších a nejvýznamnějších univerzit v Evropě. Jako přední evropská výzkumná univerzita a spoluzakladatel Ligy evropských výzkumných univerzit (LERU) nabízí KU Leuven celou řadu mezinárodních magisterských programů, které jsou podporovány vysoce kvalitními, inovativními, interdisciplinárními výzkumy.

Od svého založení sídlí KU Leuven ve městě, které sdílí jeho jméno. Leuven je příjemné, bezpečné a živé studentské město, kde se bohatá historie setká s nejmodernějšími vědami. Univerzita nabízí také studijní programy na univerzitách v 11 belgických městech, včetně Bruselu, Gentu a Antverp.

Prohlášení o poslání

KU Leuven plní své poslání tím, že poskytuje vysoce kvalitní interdisciplinární výzkum a vzdělávání s katolickým podpisem.

Programy se vyučují na:
Angličtina
Holandský

Tato škola dále nabízí:

MSc

KU Leuven: Faculty of Science

... [+]

LO11: Kritický přístup k místu vesmírných aktivit ve svém společenském rámci, včetně etických otázek vyplývajících z vesmírných aktivit.

[-]
Belgie Leuven
Kontaktuj školu
Angličtina
Denní studium
Kombinované
1 rok
Kampus
Přečtěte si více v češtině
KU Leuven: Faculty of Science

Master of Science v oblasti digitálních humanitních věd pomáhá absolventům humanitních, sociálních a behaviorálních věd programů rozvíjet digitální kompetence, které jim ... [+]

Digitální humanitní obory jsou mladou oblastí výzkumu zaměřenou na využití výpočetních technik pro podporu výzkumu v humanitních, sociálních a behaviorálních vědách. Jedním z klíčových faktorů pole je nedávná dostupnost velkých digitálních úložišť v mnoha oblastech humanitních, sociálních a behaviorálních věd. Tyto repozitáře nabízejí možnost uplatnit výpočetní vizualizaci, dotazování a analytické techniky, což vede k objevování nových poznatků a poznatků. Toto pole také uplatňuje nové digitální techniky, které posilují přístupy, procesy, dovednosti a metody vyvinuté a uplatňované v humanitních, sociálních a behaviorálních vědách. To zahrnuje používání digitálních technik ve výukových vědách, používání digitálních her ve společenských vědách nebo používání digitálních technik v on-line publikování.... [-]

Belgie Leuven
Kontaktuj školu
Angličtina
Denní studium
Kombinované
1 rok
Kampus
Přečtěte si více v češtině