Keystone logo
University Of Tuebingen

University Of Tuebingen

University Of Tuebingen

Úvod

66821_top.jpg

Inovativní, interdisciplinární, mezinárodní: Tato tři slova shrnují, co dělá univerzitu Tübingen zvláštní. Vynikající výzkum a výuka jsou Tübingenovou odpovědí na výzvy budoucnosti v globalizovaném světě. Udržujeme výměny s partnery po celém světě - a to jak v institucích vysokoškolského vzdělávání, tak iv neuniverzitních výzkumných institucích. Sítě a spolupráce mezi fakultami a subjekty jsou pilíři naší úspěšné strategie. To se odráží v naší dobré pozici v mezinárodním žebříčku. Kromě toho jsme jedním z jedenácti německých univerzit, které se vyznačovaly názvem "vynikající".

Dlouhé tradice

Univerzita Tübingen s více než 500 lety historie patří mezi nejstarší v Německu. Mnoho skvělých intelektuálů studovalo a pracovalo v Tübingenu - včetně Keplera, Hegela, Hölderlina a Schellingu. Genius loci - duch místa - je nyní silnější než kdy jindy.

Historie fyziky v Tübingenu

Matematika a fyzika začala s astronomií v Tübingenu. Již v roce 1507, tj. 30 let po založení univerzity, vévoda Ulrich povolal pastora Johannese Stöfflera (1452-1531) do fakulty umělců jako profesor pro "Matézu". V té době byla v Tübingenu úzce propojena matematika a astronomie. Stoeffler byl primárně známý vydáváním jeho astronomických ephemeris, ve kterém on měl tabulku průběhu planet na 20 let předem.

Také postavil orloj na radnici Tübingen. Následují zástupci astronomie, jako je Michael Mästlin (1546-1601), učitel Johannes Kepler a Wilhelm Schickard (1592-1635), kteří pro své astronomické výpočty vyvinuli první výpočetní stroj. Schickard měl profesuru v Tübingenu pro hebrejštinu a astronomii. Johannes Kepler (1571-1630), pod jehož jménem fakulta každoročně pořádá akademickou událost, byl pouze jako student v Tübingenu. Spory nad teologickými doktríny zabránila tomu, aby byl Kepler jmenován profesorem v Tübingenu.

V roce 1863 byla založena v Tübingenu první přírodovědecká fakulta na univerzitě v Německu. To zahrnovalo kromě židlí matematiky a fyziky též pro geologii, chemii, botaniku a zoologii. V 19. století stojí za zmínku především Karl Ferdinand Braun (1850-1918), který pracoval v oblasti elektromagnetických kmitů po dobu 10 let od roku 1885. Vyvinul katodový rentgenový osciloskop - trubku Braun - výchozí bod pro vývoj televizních a počítačových monitorů. Jeho příspěvky k vývoji technologie antény umožnily výkonné rozhlasové a televizní stanice.

V první polovině 20. století byla fyzika v Tübingenu charakterizována především jadernou fyzikou. Jména Friedrich Paschen (1865-1947), Ernst Back (1936-1948) a Walter Gerlach jsou spojeny se základními experimenty na atomové fyzice a kvantové mechaniky. Hans Geiger (1882-1945) pracoval v oblasti radioaktivity a jaderné fyziky. S jeho jménem je spojen především Geigerův počítač pro detekci ionizujících částic.

V létě roku 1970 byla Matematicko-přírodovědecká fakulta rozpuštěna do různých oddělení. Kromě jiného vznikla Fakulta matematiky a fyziky - od r. 1979 Fyzikální fakulta. V letním semestru 1973 se velká část ústavů těchto fakult mohla přesunout do nových budov v oblasti Morgenstelle.

V rámci strukturální reformy univerzity v zimním semestru 2002/03 byla matematická fakulta a Fyzikální fakulta sloučena na společné fakultě matematiky a fyziky. V další strukturální reformě v zimním semestru 2010/11 byla založena Matematicko-přírodovědecká fakulta a Fyzika je nyní součástí této fakulty.

68240_neckarfrontkobusch.jpg

Místa

  • Tübingen

    Eberhard Karls Universität Tübingen Geschwister-Scholl-Platz, 72074, Tübingen

    Otázky