We have scheduled maintenance on our sites on the 21st of May from 4PM to 8PM CET. During this maintenance window, some functions on this site may become temporarily unavailable

Jagiellonian University

Jagiellonian University

Jagiellonian University

Úvod

Akademické centrum po staletí

Kraków je známý jako přední akademické centrum v Polsku od 14. století. Přestože je u nás velké množství úctyhodných univerzit, je to právě Krakov, který okamžitě vyvolává představy studentských kamarádů a profesorů procházejících se ulicemi Starého Města. Tato staletí trvající akademická tradice jde ruku v ruce s moderním přístupem ke vzdělávání a nejmodernějšími technologiemi. Například Ruczaj, jedna ze čtvrtí na okraji Krakova, se díky 3. kampusu Jagellonské univerzity rychle proměňuje v prosperující centrum studentských aktivit. Skutečnost, že většina vysokých škol ve městě leží blízko sebe, umožňuje velmi úzkou spolupráci nejen vědeckou, ale i kulturní a volnočasovou.

Jagellonská univerzita je nejstarší vysokoškolskou institucí v Polsku a jednou z nejstarších v Evropě. Založil ji 12. května 1364 polský král Kazimír Veliký. Jubilejní rok 2014 znamenal 650. výročí této pozoruhodné události. Jagellonská univerzita je od svého počátku mezinárodní institucí. Za starých časů zde studovali Poláci, Rusíni, Litevci, Maďaři, Němci, Češi, Švýcaři, Angličané, Nizozemci, Francouzi, Španělé, Italové a dokonce i Tataři.

Jagellonská univerzita dnes

Jagellonská univerzita dnes zahrnuje 16 fakult, kde téměř 4 tisíce akademických pracovníků provádí výzkum a poskytuje vzdělání více než 40 tisícům studentů v rámci více než 80 různých studijních oborů. Významní vědci a nejmodernější infrastruktura dělají z JU jednu z předních polských vědeckých institucí, která spolupracuje s významnými akademickými centry z celého světa. Jagellonská univerzita je také domovem asi 150 studentských společností, kde se mladí vědci věnují svým akademickým zájmům a rozvíjejí přátelství s lidmi, kteří sdílejí jejich vášeň.

Mezi nejunikátnější rozsáhlé projekty Jagellonské univerzity patří Jagellonské centrum experimentální terapie, Malopolské centrum pro biotechnologie, Molekulární biotechnologie pro zdraví, OMICRON a Centrum synchrotronového záření „Solaris“.

Vynikající výzkum

Prestiž univerzity v Polsku i v zahraničí dokládají její široce uznávané výzkumné úspěchy. Vědci a lékaři z JU Medical College provádějí průkopnické studie např. v kardiochirurgii, urologii a neurologii, což často vede k vývoji nových léčebných metod. Jejich poznatky byly publikovány v některých z nejprestižnějších mezinárodních časopisů, například European Journal of Cardio-Thoracic Medicine, New England Journal of Medicine a Lancet. Archeologové JU zkoumají tajemství starověkých míst v různých částech světa, včetně Egypta, Kypru, Střední Ameriky, jižní Asie a Altaje. Astronomové se účastní nejvýznamnějších mezinárodních projektů ve svém oboru, včetně HESS a VIPERS, přičemž výsledky výzkumu biotechnologů JU byly publikovány v tak renomovaných odborných časopisech, jako je Bioorganic and Medicinal Chemistry, Molecular Ecology Resources nebo European Journal of Human Genetics . To jsou jen některé příklady pozoruhodných úspěchů, kterými se Jagellonská univerzita v posledních letech proslavila. Současné postavení JU se odráží i v rostoucím počtu patentových přihlášek a rostoucím počtu udělených patentů jejím akademickým pracovníkům – v roce 2007 bylo podáno 8 přihlášek a 2 patenty a v roce 2013 až 60 přihlášek a 11 patentů. Není překvapením, že pracovníci Jagellonské univerzity byli poctěni řadou prestižních vyznamenání a ocenění, včetně elitních cen Nadace pro polskou vědu („polské Nobelovy ceny“), které udělili profesoři JU: Jan Woleński, Tomasz Guzik a Jan Potempa během letech 2010–2013.

Žít a učit se v Krakově

Poloha Krakova je jedinečná z několika důvodů. Kromě toho, že má všechny výhody velkého města, včetně velmi dobře rozvinuté veřejné dopravy, snadného přístupu do ubytoven a studentských kolejí a četných nákupních center a restaurací, je Kraków také velmi blízko Tatry (s mnoha lyžařskými středisky a trekkingem trasy v blízkosti Zakopane), krásné národní parky Pieniny a Ojców a Dunajec River Gorge, které nabízí některé zajímavé raftingové příležitosti. Kraków navíc není tak daleko od jiných evropských hlavních měst, jako je Praha a Vídeň, takže víkendové výlety do sousedních zemí nepředstavují žádný problém pro náročné cestovatele. Kraków je také důležitým dopravním uzlem s rychlým a pohodlným autobusem, vlakem a leteckou dopravou do dalších měst, a to jak v Polsku, tak v zahraničí.

Vibrující trh práce

Vzhledem k tomu, že krakovské univerzity školí vysoce kvalifikované specialisty ve všech oblastech, není vůbec překvapující, že podniky jsou v regionu velmi často založeny. Mezinárodní investoři zřizují pobočky svých korporací v oblasti, aby zajistili příliv vyškolených odborníků. To nabízí potenciálním studentům mnoho příležitostí rozvíjet kariéru v požadovaných profesích.

Město králů

Kraków je historické město Polska, a proto je velmi hluboce zakořeněno v polské tradici a kultuře. V Krakově atmosféře je téměř hmatatelný pocit dějin, zatímco je zároveň velmi živý a plný života. Galerie, muzea, divadla, filharmonie a operní dům - všechna tato místa nabízejí nezapomenutelným zážitkům umělcům. Není divu, že Kraków každoročně láká tisíce turistů, a to bez ohledu na sezónu.

Místo setkání

Navzdory své tradiční povaze je Krakov nejen o historii. Jedná se především o tavicí misku různých kultur, kde se setkávají lidé z celého světa, kteří se podělí o své znalosti, zkušenosti a přátelství. Četné kluby a hospody zaručují kvalitní zábavu v příjemném prostředí - ať už je to na otevřeném, prostorném místě na náměstí Market Square nebo na tajemných, úzkých uličkách Kazimierz. Kluby se nacházejí těsně vedle sebe, takže se ztuhlé veselé hosté mohou věnovat celý večer poznávání nových míst. Kulturní, hudební a filmové festivaly, z nichž mnohé jsou organizovány studenty, oživují město.

Místa

  • Kraków

    ul. Gołębia 24, 31-007 Kraków,, , Kraków

Otázky