Škola mezinárodních vztahů na Kolumbijské univerzitě byla založena v roce 1946 po druhé světové válce. Posláním školy s důrazem na praktický výcvik bylo podporovat porozumění geografickým regionům životně důležitého zájmu a připravovat diplomaty, úředníky a další odborníky tak, aby splňovaly komplexní potřeby poválečného světa.
Škola vznikla v dynamických regionálních institutech, které čerpaly z renomovaných zdrojů Kolumbie v historii, ekonomii, politologii, lingvistice a dalších oborech a ukazovaly interdisciplinární vizi považovanou za odvážnou na svou dobu. V letech 1950 až 1960 se škola rozšířila co do rozsahu i hloubky. SIA, jak se jí tehdy říkalo, si vybudovala národní a mezinárodní reputaci jako přední středisko vzdělávacích a výzkumných programů v oblasti studia oblastí, bezpečnosti a mezinárodních vztahů. Do roku 1967 byla škola domovem osmi regionálních institutů, které pokrývaly téměř každý kout světa. Škola původně sídlila v řadě kamenů a v roce 1971 se přestěhovala do nové budovy ve východním kampusu Kolumbijské univerzity.
V roce 1981 byla škola přejmenována na Školu mezinárodních a veřejných záležitostí (SIPA). Na začátku 90. let pak SIPA začala jmenovat svou vlastní fakultu a přidala tak na seznam významných společenských a přírodních vědců a humanistů již na univerzitě.
Stejně jako po více než sedm desetiletí poskytuje SIPA oddaným studentům potřebné dovednosti a perspektivy, aby se stali odpovědnými vůdci ve veřejném, soukromém a neziskovém sektoru. Mise školy, která se v průběhu let vyvíjela, zůstává věrná této historii: podporovat globální veřejný zájem tím, že vzdělává studenty, aby sloužili a vedli, a produkovali a sdíleli nové znalosti o kritických výzvách veřejné politiky, kterým čelí globální komunita.