Keystone logo
Academy of Fine Arts, Katowice

Academy of Fine Arts, Katowice

Academy of Fine Arts, Katowice

Úvod

O Akademii výtvarných umění v Katovicích

Jsme umělci, designéři a výzkumníci. Akademie výtvarných umění v Katovicích je místem setkání, které je místem pro výměnu názorů o aktivní účasti v kultuře, kritickém vnímání a společenských změnách.

Vytváříme různorodou komunitu lidí, kteří nechtějí být neutrální. Neutrální není přirozené.

Z tradice místa, kde působíme, čerpáme z pracovní etiky a schopnosti porozumět povaze transformace.

Obrázky:

 • 70 let existence
 • 17 let nezávislosti
 • 2 fakulty
 • 4 studijní oblasti
 • 526 studentů
 • 28 doktorandů
 • 134 učitelů
 • Celkem 212 zaměstnanců
 • 1 kampus: 3 budovy
 • Celková plocha 21.160 m2

Dějiny

Akademie výtvarných umění v Katovicích je od roku 2001 samostatnou státní institucí vysokoškolského vzdělávání.

Škola byla založena jako pobočka vratislavské instituce v roce 1947 a později působila jako součást nejstarší polské umělecké univerzity v Krakově.
Nejdůležitější je, že během růstu školy jsme si úspěšně uchovali intimní atmosféru, vyvinuli styl vzdělávání zaměřený na studenta a definovali umění a design jako hlavní oblasti výzkumu.

V roce 2017 ministerstvo vědy a vysokých škol oznámilo výsledky evaluace polských akademických škol. Naše Umělecká fakulta je zařazena do kategorie A a Fakulta designu A. Žádná jiná umělecká škola v Polsku nebyla hodnocena tak vysoko.

Priscilla Du Preez / Unsplash

114334_photo-1523240795612-9a054b0db644.jpg

Campus

Areál ASP je viditelným znakem naší integrace.

Nejstarší ze 3 budov - ikona modernistické architektury - je v současné době sídlem univerzitních úřadů, správy a Fakulty designu. Oddělení grafického umění a grafického designu jsou umístěna v upravených budovách vojenských kasáren a jsou propojena moderní budovou umístěnou mezi nimi, navrženou jako místo vzdělávání a prostor pro kulturní aktivity. Najdete zde katedru malby a studia pro všechny studenty: malířství, kresbu, sochařství, filmové studio, přednáškové a počítačové dílny, laboratoře pro produkci filmů, modelování a místnost pro prostorové aktivity, která je zároveň výstavním prostorem pro velkoformátová díla, knihovnu, hlediště a kinosál, restauraci a obchod s uměleckými potřebami.

Galerie Rondo Sztuki Academy se nachází v centru Katovic.

Katovice

Katovice procházejí procesem předefinování: z centra těžkého průmyslu se stává místem kulturních akcí, kongresů a obchodních jednání.

Přechod je reprezentován Kulturní zónou, vytvořenou na místě bývalého uhelného dolu Katovice, který zahrnuje Slezské muzeum, Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu a Mezinárodní kongresové centrum.

Panoráma města Katovice je prostorová koláž: rodinné domy (staré rodinné domy pro horníky), modernistické prostory a ikony současné architektury dokreslují dynamicky se měnící historii města a jeho rozmanitost - místní lokality a globální ambice.

V roce 2015 se Katovice staly UNESCO Creative City jako město hudby, kde se konají elektronické a alternativní hudební festivaly: Festival Tauron Nowa Muzyka, Festival OFF, Festival Rawa Blues. Město je domovem slavných hudebníků a umělců: Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Hans Bellmer, Konrad Swinarski.

Katovice jsou také místem velkých mezinárodních akcí, včetně summitu OSN o klimatu v roce 2018 (COP24).

Místa

 • Katowice

  Raciborska,37, 40-074, Katowice

Otázky