Keystone logo
Francie

Studie Mistr v Francie 2024

Studovat v Francie

Francie je jedním z klíčových hráčů v evropské politice a ekonomice. Slouží jako hranice mezi Pyrenejským poloostrovem a pevninou Evropy, Francie je již dlouho kulturním ústředním bodem v Evropě. Obzvláště Paříž je středobodem módního průmyslu a mnoho světových módních trendů přichází z pařížských módních domů. Zde se narodili někteří světově známí spisovatelé, např. Rousseau a Voltaire. Společně s Německem představuje Francie jednoho z lídrů sjednocené Evropy a Evropské unie.

Kromě módy a psaní je Francie známá pro své kulinářské tradice. Vždyť odsud pochází více než 250 různých druhů sýra, a pro milovníky vína je Francie synonymem pro jemné, lahodné víno.

Ať už uvažujete o Francii pro její kulinářské dědictví, umělecký vkus, nebo jednoduše proto, že chcete zažít kulturu nové země, nepochybně zde najdete celou škálu faktorů, které vás nadchnou pro studium v této zemi. Protože se Francie líbí mnoha zahraničním studentům, je život na univerzitě kulturně rozmanitý. Ve Francii se můžete kulturně vzdělávat. V Paříži je mnoho muzeí, která nabízejí pro evropské studenty mladší 26 let volný vstup. Studenti také obdrží slevu na dopravu, jídlo a zábavu.

Klima ve Francii

Francie má mírné klima velmi ovlivněné Středozemním mořem. Komfortní celoroční teploty a dostatek slunce jsou příznivé ke strávení mnoha času venku. V horách najdete spoustu sněhu pro víkendové lyžování a sáňkování, zatímco Nice a Cannes nabízí možnost koupání, a to už od brzkého jara. V létě v mnoha částech země můžete najít teplé, plážové počasí, zatímco hory nabízejí chladnější, příjemnou teplotu pro turistiku.

Náklady na život a bydlení

Životní náklady ve Francii jsou na stejné úrovni jako u většiny evropských zemí. Nicméně v Paříži, kde se nachází mnoho špičkových univerzit, jsou mnohem vyšší životní náklady. Také může být obtížné najít si bydlení v Paříži, vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva. Pokud víte, že budete studovat v Paříži, najděte si ubytování co nejdříve, ještě před počátkem podzimu.

Mnozí studenti se rozhodnou žít v Cite Universitaire Internationale de Paris, velké rezidenci umístěné v jižní části Paříže. Prostory jsou omezené, takže pokud zde chcete bydlet, podejte si žádost rok předtím, než máte v plánu v Paříži studovat.

Pokud budete studovat mimo Paříž, pravděpodobně seženete dotované ubytování na kampusu nebo v blízkosti univerzity sloužící speciálně pro zahraniční studenty. Národní studentský sociální úřad (CNOUS) také dotuje koleje pro zahraniční studenty, které mohou být vhodnou alternativou pro cenově dostupné bydlení.

Změňte měnu

Základní měsíční náklady na bydlení

 • Pronájem ve společném bytě

  459
 • Podíl na inženýrských sítích

  57
 • Internetové předplatné

  30
 • Místní doprava

  61

Ukázková cena životního stylu

 • Kombinace rychlého občerstvení

  10
 • Lístek do kina

  12
 • Pinta místního piva

  6

O Francie

Vysokoškolské vzdělávání ve Francii

Francie je v současné době čtvrtou nejoblíbenější studijní destinací na světě, a není divu vzhledem k vynikající kultuře, vysoce hodnocenému univerzitnímu systému a relativně nízkému školnému. Každý rok téměř 300 tisíc studentů vycestuje do Francie pouze za účelem studia.

Systém vysokého školství ve Francii může být trochu matoucí. Systém je standardizován na tříúrovňový systém, což je o něco srozumitelnější. Vysokoškolští studenti začínají tím, že studují License, které je podobné bakalářskému studiu. Toto je následováno magisterským studiem. Konečná úroveň vzdělávání je doktorské studium. Licence trvá tři roky, dva roky jsou obvykle nezbytné pro magisterský studijní program. Doktorandský program obvykle vyžaduje další tři roky.

Francouzské univerzity jsou financované státem, takže výuka není tak drahá. Výuka stojí asi € 200 - € 400 za rok, v závislosti na studijním oboru a zvolené univerzitě. Výjimkou jsou francouzské obchodní školy. Většina obchodních škol jsou v soukromém vlastnictví a cena výuky může činit více než € 15.000 ročně.

Francie má poměrně otevřený zápis do prvních ročníků bakalářských programů. Nicméně po prvním roce budou studenti muset projít řadou postupových zkoušek, které mohou být náročné. Země má také systém výběrových škol s názvem Grandes Ecoles, kde mohou studovat jen ti, kteří složili přijímací zkoušky, cena výuky je vyšší a celkově mají tyto školy více prestiže.

Akademický rok ve Francii začíná na konci září, jarní semestr začíná na začátku února. Volno je v období Vánoc a Nového roku, a Velikonoc. Většina škol má také volno na jaře a tři měsíce v létě.

Po promoci mnoho studentů nastoupí do vědeckých studijních programů. Tyto jedno-až tříměsíční programy mohou být dotovány z grantů, které pokrývají cestovní náklady, školné a životní náklady.

Vízová povinnost

Pokud jedete studovat do Francii ze země v Evropské unii, nebudete muset žádat o studentské vízum. Pokud je vaše domovská země mimo EU, pak budete muset za účelem získání víza navštívit francouzský konzulát. Vaše vízum bude sloužit jako důkaz o povolení k pobytu během prvního roku studia. Po roce budete muset požádat o Carte de Séjour. Také se budete muset zaregistrovat u místního cizineckého úřadu do 30 dnů od svého příjezdu do země.

Tipy

Kvůli nízkým nákladům na studium a vysokému zájmu zahraničních studentů, si v případě zájmu o studium vše brzy naplánujte. Zatímco přijetí na univerzitu nebude příliš obtížné, pokud jste studentem prvního ročníku, hledání ubytování a vyřízení všech formalit nějakou dobu zabere. Pokud budete potřebovat finanční pomoc, můžete požádat o studijní grant.

Dostanete příležitost studovat na stejných univerzitách, kde dříve působili takové osobnosti jako Sartre, Durkheim a Marie Curie. Přestože studium a zkoušky mohou být náročné, odměnou vám jistě bude kvalitní vzdělání za rozumnou cenu, což jistě stojí za vynaložené úsilí.

Vízové požadavky

Existují různé typy studentských víz, v závislosti na tom, jak dlouho plánujete studovat ve Francii:

 1. Visa de court séjour pour etudes („Schengenské“ krátkodobé studentské vízum) - Pokud vaše studium bude trvat méně než tři měsíce, měli byste požádat o tzv. Schengenské studentské vízum. Vydává se zdarma a nelze jej obnovit. 41 zemí nemusí potřebovat vízum pro pobyt kratší než tři měsíce.
 2. Etudient concours (vízum pro přijímací zkoušky) - Na tomto vízu můžete přijet do Francie, abyste složili přijímací zkoušku na vysokoškolském institutu. Pokud projdete, můžete se obrátit přímo na místní prefekturu (francouzský místní úřad/správní úřad) ve Francii na jeden rok, obnovitelné, povolení k pobytu.
 3. Visa de long séjour temporaire pour etudes (dočasné dlouhodobé vízum) - Toto vízum vám umožňuje studovat ve Francii tři až šest měsíců bez nutnosti povolení k pobytu. Je neobnovitelný.
 4. Visa de long séjour etudes (dlouhodobé vízum) - Pokud chcete studovat déle než šest měsíců, musíte požádat o dlouhodobé studentské vízum ve Francii. Od roku 2013 tento typ studijního víza nyní trvá po dobu trvání vašeho kurzu ve Francii. Dlouhodobá víza fungují jako povolení k pobytu a nazývají se VLT-TS.
 5. Prodloužený pobyt výzkumné vědecké vízum - Pokud máte magisterský titul nebo vyšší a chcete přijet do Francie, aby se zúčastnili výzkumu nebo učili na univerzitní úrovni, pak vám instituce může přivést na delší pobyt výzkum vědecké vízum VLS-TS.

Jaký typ víza potřebujete?

Název víza

Studentské vízum

Cena a měna

EUR 50

Poplatky za studentská víza se značně pohybují, v závislosti na typu víza a zemi, odkud pocházíte. U studentů ze schengenského prostoru se náklady pohybují od 50 do 99 EUR. Krátkodobé studentské vízum Shengen je zdarma.

Kdo může žádat o vízum?

Pokud jste státním příslušníkem EU nebo státním příslušníkem EHP, Švýcarska, Norska, Islandu nebo Lichtenštejnska, nepotřebujete francouzské studentské vízum.

Pokud jste státní příslušník odkudkoli jinde na světě, budete muset získat studentské vízum do Francie. Před podáním žádosti o vízum musíte mít zajištěné místo na kurzu ve francouzské vzdělávací instituci.

Kde můžete žádost podat?

Francouzské velvyslanectví/konzulát

Některé země vyžadují, abyste se nejprve zaregistrovali na CampusFrance, francouzská národní agentura pro vysokoškolské vzdělávání, a zahraniční studenti, za účelem podání žádosti o přijetí a získání studentského víza prostřednictvím postupu CEF. V opačném případě byste měli získat vízum na francouzském velvyslanectví/konzulátu ve vaší domovské zemi.

webová stránka:https://france-visas.gouv.fr/

Jak provést aplikaci?

Chcete-li požádat o vízum, budete potřebovat následující:

 1. Oficiální dopis o přijetí akreditovaného programu ve francouzské instituci. To by mělo být na oficiálně čele papíru, s uvedením všech podrobností, podrobnosti o francouzské instituci, a upřesnění data zahájení a ukončení akademického programu.
 2. Důkaz, že máte dostatek finančních prostředků (v současné době 615 EUR měsíčně), například bankovní výpis, dopis ručitele nebo oznámení o grantu nebo financování z oficiálního zdroje.
 3. Doklad o zpáteční letence domů. Často je to ve formě skutečné letenky nebo rezervace s datem odjezdu, ale může to být ručně psané prohlášení o záměru, včetně zamýšlených termínů odjezdu.
 4. Doklad o zdravotním pojištění (minimální krytí 30 000 EUR).
 5. Doklad o ubytování. Může být zobrazen ve formě potvrzení o bydlení studentů nebo osvědčení o stravování a ubytování nebo „attestation d'accueil“ (pokud žijete s přáteli nebo příbuznými).
 6. Doklad o odborné způsobilosti ve francouzštině, pokud studujete kurz francouzského jazyka.

Za žádost o vízum se účtuje poplatek a musíte mít také cestovní pas platný po dobu tří měsíců po datu vypršení platnosti požadované strany. Musíte vyplnit přihlášku, kterou podepíšete, a musíte s přihláškou předložit tři fotografie.

Kdy byste měli podat žádost?

Schválení žádosti o vízum může trvat až dva měsíce, než plánujete odjet, měli byste tedy co nejrychleji předložit všechny potřebné informace. Krátkodobé studentské vízum „Schengen“ trvá 90 dní, dočasné dlouhodobé vízum na tři až šest měsíců a dlouhodobé vízum po dobu trvání vašeho kurzu: tři roky pro bakaláře, dva roky pro magisterské studium a čtyři roky pro Ph.D.

Doba zpracování

2 Months

Pracovní příležitosti

Jako mezinárodní student se studijním vízem ve Francii můžete pracovat až 964 hodin za jeden rok (asi 60 procent zaměstnání na plný úvazek po dobu jednoho roku) - když jste na kurzu, a pokud máte platné povolení k pobytu.

Hodiny za týden

0

Proč potřebujete tento typ víza?

Při vyplňování žádosti o vízum do Francie je nezbytné vyplnit žádost v plném rozsahu. Neměli byste nechat nic prázdného, protože to může výrazně oddálit proces podávání žádosti. Musíte se také ujistit, že máte všechny potřebné dokumenty, a odeslat je s žádostí.