Spojené státy americké

Studium v ​​USA

Vysokoškolské vzdělání v USA

Vysokoškolské vzdělání je v USA světově proslulé. Přestože školné může být nákladné, lze využít nejrůznější finanční pomoci jako půjčky, granty, stipendia. Lidé často cestují do USA při hledání různých vysokoškolských možností.

Studium v ​​USA nabízí bohatý kulturní a společenský zážitek, stejně jako odpovědný přístup ke vzdělávání, který nelze tak snadno najít jinde. USA nabízí kompletní vysokoškolské vzdělání, které připravuje studenty pro život po škole, tito si tak mohou vybrat buď zůstat v USA nebo se vrátit do své rodné země.

Některé z nejprestižnějších univerzit v USA jako je Harvard, Yale a Stanford, ale i mnoho jiných, nabízejí široké vzdělávací programy a kurzy ve zvoleném oboru. Například UCLA v Los Angeles je známý pro své vynikající filmové programy, ale Stephen Spielberg a George Lucas navštěvovali Kalifornskou státní univerzitu. To je dobrý příklad toho, že nemusíte navštěvovat prestižní školu, abyste získali dobré vzdělání.

 

Akademický rok

Školní rok v USA začíná obvykle na podzim, obvykle na konci srpna, ale některá výuka může začít dříve. Některé akademické roky jsou rozděleny do dvou semestrů, některé do čtyř čtvrtletí a některé do tří čtvrtin. To je důležité pro studenty přijíždějící do USA, takže se poraďte s univerzitou ohledně všech důležitých termínů.

 

Školné a délka studia

Školné je odlišné na různých univerzitách, tak si ověřte jaké jsou poplatky na zvolené uniiverzitě. Doba trvání studia se také liší, zejména podle toho, jaký studijní program plánujete sledovat. Například CNA licence trvá zhruba rok a půl, zatímco Pre-Law trvá většinou asi tři až čtyři roky.

 

Studijní možnosti pro zahraniční studenty

Zahraniční studenti si mohou vybrat ze široké škály kurzů a studijních programů, které podpoří jejich vzdělávání a poskytnou příležitost k rozvíjení kariéry po návratu do své rodné země. Na půdě univerzit se nachází také mnoho mezinárodních studentských spolků.

Vysokoškolské vzdělání z USA umožňuje studentům pokračovat v jejich studijní činnosti v oblasti vědy a výzkumu.

Studentská víza

Studentské víza jsou povinná a musí být platná v době příjezdu. Zjistěte, zda jste povinni mít F-1 nebo M-1 vízum, to záleží na konkrétním průběhu studia. Velvyslanectví USA je nejlepším kontaktním místem, kde zjistit tuto informaci. Tam je obvykle k dispozici také informace o webových stránkách školy vysvětlující údaje o vízech pro danou školu. Pro získání bližších informací můžete také kontaktovat studijní oddělení nebo mezinárodní studentskou kancelář.

O USA

Spojené státy americké se nachází na severní polokouli v Severní Americe, jižně od Kanady a severně od mexické hranice. Skládá se z 50 států: 48 sousedících států a rovněž Aljaška a Havajské ostrovy.

USA jsou známé pro mnoho práv a svobod, včetně svobody projevu a náboženského vyznání, právo na životní styl, který je nezávislý na vládě nebo omezení zákona, pokud svým jednáním neomezujete práva druhých. Práva a svobody jsou zaručena americkou ústavou a Deklarací nezávislosti podepsanou v roce 1776, prohlašující USA nezávislé na Velké Británii. USA jsou známé pro různorodost vysokoškolského vzdělávání, bohatou kulturu a umění, a zákony, které respektují běžného člověka. Od lidí, kteří přicházejí do USA, se očekává, že budou dodržovat zákony země, díky čemuž jim bude otevřená společnost všech národností.

 

Podnebí

Klima je v USA velmi různorodé. Na jihozápadě panuje horké pouštní klima, velké teplo během léta a ne méně než 60°F (16 °C) v zimě. Pacifický severozápad má mírné oceánské klima s deštivými podzimy a zimami ale suchými a chladnými léty a jary. Klima centrálního severu, středozápadu a Nové Anglie je vlhké kontinentální, střídají se 4 roční období, léta jsou teplá a zimy zasněžené a teploty se liší od -20°F( -29°C) v zimě do 90°F (32°C) v létě. Jižní rovina a Atlantické pobřeží má mírné klima s dlouhými horkými léty a chladnými zimami. Konečně Jihovýchod má teplé subtropické klima s teplotami od 30 do 50°F (-1 až 10°C) v zimě a od 70 do 90°F (21 do 32°C) v létě.

 

Společnost a životní náklady

Společnost z USA je stejně rozmanitá jako země sama. Neexistuje žádný kastovní systém, ačkoli někteří by mohli argumentovat současnou ekonomikou. Existuje mnoho podnikatelů a bohatých jednotlivců, současně i továrních dělníků pracujících za minimální mzdu.

Náklady na bydlení se v posledních letech zvýšily, přičemž jsou samozřejmě závislé na místě bydliště. Náklady na bydlení v Kalifornii jsou mnohem vyšší než např. v Arkansasu. Hodně to také závisí na konkrétní oblasti státu, v níž žijete. Každý stát má svoje výhody i nevýhody.

USA je velká země s mnoha svobodami pro ty, kteří se zde rozhodnou ke studiu nebo k životu. Studium v ​​USA nabízí mnoho vzrušujících příležitostí.


Zdravotní pojištění

Studenti se mohou účastnit studentského zdravotní pojištění, nebo si najít vlastní soukromé pojištění. Náklady na zdravotní pojištění jsou v současné době vysoké, ale na trhu se vyskytuje široká škála pojistných produktů. Je důležité si zřídit pojištění před odjezdem, protože náklady na léčbu mohou být jinak velmi vysoké. Mnohé z těchto informací lze snadno nalézt on-line a odhady ceny pojištění jsou vždy k dispozici zdarma. Někdy samotné školy nabízejí pojistné plány pro své studenty. Informujte se dopředu ve vaší škole a zjistěte, zda je takové pojištění k dispozici. To již může být zahrnuto ve školném anebo se musí uhradit nad jeho rámec.