Francie

Studium ve Francii

Vysokoškolské vzdělávání ve Francii

Francie je v současné době čtvrtou nejoblíbenější studijní destinací na světě, a není divu vzhledem k vynikající kultuře, vysoce hodnocenému univerzitnímu systému a relativně nízkému školnému. Každý rok téměř 300 tisíc studentů vycestuje do Francie pouze za účelem studia.

Systém vysokého školství ve Francii může být trochu matoucí. Systém je standardizován na tříúrovňový systém, což je o něco srozumitelnější. Vysokoškolští studenti začínají tím, že studují License, které je podobné bakalářskému studiu. Toto je následováno magisterským studiem. Konečná úroveň vzdělávání je doktorské studium. Licence trvá tři roky, dva roky jsou obvykle nezbytné pro magisterský studijní program. Doktorandský program obvykle vyžaduje další tři roky.

Francouzské univerzity jsou financované státem, takže výuka není tak drahá. Výuka stojí asi € 200 - € 400 za rok, v závislosti na studijním oboru a zvolené univerzitě. Výjimkou jsou francouzské obchodní školy. Většina obchodních škol jsou v soukromém vlastnictví a cena výuky může činit více než € 15.000 ročně.

Francie má poměrně otevřený zápis do prvních ročníků bakalářských programů. Nicméně po prvním roce budou studenti muset projít řadou postupových zkoušek, které mohou být náročné. Země má také systém výběrových škol s názvem Grandes Ecoles, kde mohou studovat jen ti, kteří složili přijímací zkoušky, cena výuky je vyšší a celkově mají tyto školy více prestiže.

Akademický rok ve Francii začíná na konci září, jarní semestr začíná na začátku února. Volno je v období Vánoc a Nového roku, a Velikonoc.  Většina škol má také volno na jaře a tři měsíce v létě.

Po promoci mnoho studentů nastoupí do vědeckých studijních programů. Tyto jedno-až tříměsíční programy mohou být dotovány z grantů, které pokrývají cestovní náklady, školné a životní náklady.

 

Vízová povinnost

Pokud jedete studovat do Francii ze země v Evropské unii, nebudete muset žádat o studentské vízum. Pokud je vaše domovská země mimo EU, pak budete muset za účelem získání víza navštívit francouzský konzulát. Vaše vízum bude sloužit jako důkaz o povolení k pobytu během prvního roku studia. Po roce budete muset požádat o Carte de Séjour. Také se budete muset zaregistrovat u místního cizineckého úřadu do 30 dnů od svého příjezdu do země.

 

Tipy

Kvůli nízkým nákladům na studium a vysokému zájmu zahraničních studentů, si v případě zájmu o studium vše brzy naplánujte. Zatímco přijetí na univerzitu nebude příliš obtížné, pokud jste studentem prvního ročníku, hledání ubytování a vyřízení všech formalit nějakou dobu zabere. Pokud budete potřebovat finanční pomoc, můžete požádat o studijní grant.

Dostanete příležitost studovat na stejných univerzitách, kde dříve působili takové osobnosti jako Sartre, Durkheim a Marie Curie. Přestože studium a zkoušky mohou být náročné, odměnou vám jistě bude kvalitní vzdělání za rozumnou cenu, což jistě stojí za vynaložené úsilí.

O Francii  

Francie je jedním z klíčových hráčů v evropské politice a ekonomice. Slouží jako hranice mezi Pyrenejským poloostrovem a pevninou Evropy, Francie je již dlouho kulturním ústředním bodem v Evropě. Obzvláště Paříž je středobodem módního průmyslu a mnoho světových módních trendů přichází z pařížských módních domů. Zde se narodili někteří světově známí spisovatelé, např. Rousseau a Voltaire. Společně s Německem představuje Francie jednoho z lídrů sjednocené Evropy a Evropské unie.

Kromě módy a psaní je Francie známá pro své kulinářské tradice. Vždyť odsud pochází více než 250 různých druhů sýra, a pro milovníky vína je Francie synonymem pro jemné, lahodné víno.

Ať už uvažujete o Francii pro její kulinářské dědictví, umělecký vkus, nebo jednoduše proto, že chcete zažít kulturu nové země, nepochybně zde najdete celou škálu faktorů, které vás nadchnou pro studium v této zemi. Protože se Francie líbí mnoha zahraničním studentům, je život na univerzitě kulturně rozmanitý. Ve Francii se můžete kulturně vzdělávat. V Paříži je mnoho muzeí, která nabízejí pro evropské studenty mladší 26 let volný vstup. Studenti také obdrží slevu na dopravu, jídlo a zábavu.

 

Klima ve Francii

Francie má mírné klima velmi ovlivněné Středozemním mořem. Komfortní celoroční teploty a dostatek slunce jsou příznivé ke strávení mnoha času venku. V horách najdete spoustu sněhu pro víkendové lyžování a sáňkování, zatímco Nice a Cannes nabízí možnost koupání, a to už od brzkého jara. V létě v mnoha částech země můžete najít teplé, plážové počasí, zatímco hory nabízejí chladnější, příjemnou teplotu pro turistiku.

 

Náklady na život a bydlení

Životní náklady ve Francii jsou na stejné úrovni jako u většiny evropských zemí. Nicméně v Paříži, kde se nachází mnoho špičkových univerzit, jsou mnohem vyšší životní náklady. Také může být obtížné najít si bydlení v Paříži, vzhledem k vysoké hustotě obyvatelstva. Pokud víte, že budete studovat v Paříži, najděte si ubytování co nejdříve, ještě před počátkem podzimu.

Mnozí studenti se rozhodnou žít v Cite Universitaire Internationale de Paris, velké rezidenci umístěné v jižní části Paříže. Prostory jsou omezené, takže pokud zde chcete bydlet, podejte si žádost rok předtím, než máte v plánu v Paříži studovat.

Pokud budete studovat mimo Paříž, pravděpodobně seženete dotované ubytování na kampusu nebo v blízkosti univerzity sloužící speciálně pro zahraniční studenty. Národní studentský sociální úřad (CNOUS) také dotuje koleje pro zahraniční studenty, které mohou být vhodnou alternativou pro cenově dostupné bydlení.